Ekonomi

Parlamento Sanayi Komisyonu, Togg Teknoloji Kampüsü’ndeki teknik çalışma gezisine ve test sürüşüne katıldı

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Olağan Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Kurulu, Bursa’nın Gemlik ilçesindeki Türkiye Otomobil Togg’un Teknoloji Kampüsü’ne teknik inceleme gezisi yaptı.

Komisyon Lideri Mustafa Varank ve komite üyesi milletvekilleri, Togg CEO’su Gürcan Karakaş’tan brifing alarak fabrikada incelemelerde bulundu ve ardından Togg’un direksiyonuna geçti. Türkiye yollarında boy göstermeye başlayan Togg T10X, sürüş performansı ve teknolojik özellikleriyle temsilcilerden tam not aldı.

Togg Teknoloji Kampüsü’nde gövde, boya, montaj ve akü olmak üzere 4 farklı bölümdeki üretim aşamaları hakkında bilgi alan heyete Gürcan Karakaş, mobilite ekosistemi, teknolojideki gelişmeler ve vizyon hakkında bir sunum yaptı.

Sunumun ardından Varank ve beraberindekiler, Togg Teknoloji Kampüsü’ndeki üretim aşamalarını inceledi. Milletvekilleri daha sonra kampüs pistinde direksiyona geçti ve Togg T10X’i test etti.

Komisyon Başkanı Varank, ziyarete ilişkin değerlendirmesinde, bu geziye komisyonda yer alan iktidar ve muhalefet partilerinden milletvekillerinin katıldığını söyledi.

Togg’un Türkiye’nin gurur projesi olduğunu vurgulayan Varank, “Değişen ve dönüşen mobilite sektöründe Türkiye’nin ‘ben de varım’ dediği değerli bir proje. Sıfırdan geliştirilen ve marka olarak ortaya çıkan bir proje. Bu anlamda değerli bir proje. Geldiği seviyeyi görmek, üretim tesislerini incelemek, Türkiye’nin bu alandaki vizyonu hakkında bilgi almak için kampüsü gezdik.” söz konusu.

Varank, Togg’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin kalkınması için belirttiği “yatırım, üretim, istihdam ve ihracat” formülü doğrultusunda çok değerli bir proje olduğunu söyledi.

Türkiye’den işçisinden mühendisine kadar bu işe ilgi duyan herkesin Togg Üretim ve Teknoloji Kampüsü’nün temellerinin atılmasından üretime kadar her aşamasında büyük emek verdiğini anlatan Varank, “Tabii ki biz de hem Bakanlık ve Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak bu projenin önemini biliyoruz. Bunun için elimizden gelen desteği verdik. Şu anda üretim devam ediyor. Sayın Gürcan, hedeflenen 28 bin aracın üretim ve teslimatlarını tamamlayacaklarını belirtti. Bu yıl 2023 yılı sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız.” dedi.

Milletvekillerinin aracı deneyimlediğini kaydeden Varank, “Sürüşüyle, teknolojisiyle, üretim tesisleriyle gurur verici bir proje. Bu işe emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bizler TBMM Sanayi Komisyonu olarak elimizden geleni yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde Türkiye’yi kalkındıracak yatırımlar için. Varsa bunu göstereceğiz.” terimini kullandı.

Gürcan Karakaş ise işi bilen, işini anlayan ve işin maliyetini hep birlikte ileriye taşıyacak bir grupla birlikte olduklarını belirterek, gelen ve kendilerine vakit ayıran misafirlere teşekkür etti.

“İnanılmaz güzel, başarılı ve keyifliydi”

Heyette yer alan AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Muhammet Emin Akbaşoğlu, Togg Teknoloji Kampüsü’nün Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldığını hatırlattı.

Komisyon Başkanı Varank’ın daveti üzerine yerleşkeyi gezme fırsatı bulduklarını ifade eden Akbaşoğlu, “Test sürüşünü birlikte yaptık. 18 derecelik bir yokuşun tam ortasında durduk ve bir milim bile geriye kaymadan, Araç, yavaş yavaş ve sizi en ufak bir güvensizlik sendromuna sokmadan çok güzel bir sürüş gerçekleştirdi.”Bu deneyim, her türlü yüzeyde güvenli bir sürüş konforunun bizi beklediğine olan inancımızı pekiştirdi. Türkiye’nin hem geleceğini hem de umudunu taşıyan bir ekosistem olarak karşımızda duruyor.” değerlendirmesini yaptı.

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, test sürüşü sonrasında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:

“Gaza bastığınız andan itibaren hiçbir ses, sarsıntı hissetmeden 100 km/s hıza çok hızlı ulaşıyorsunuz. Bu çok güzel bir duygu. Bir an kendimi yerde değil de uçağın içindeymiş gibi hissettim. O hıza uçaktaki kadar sarsılmadan ulaştım. “Eğlenceliydi. Sürüş testini farklı yüzeylerde yaptık. Bunların hepsi çok güzel ve başarılı. Cihazla, araçla çok keyifli bir yolculuk hissi veriyor.”

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, özel şubenin yaptığı ve devletin desteklediği değerli bir yatırımı gezdiklerini belirtti.

Yerli yatırımcının ve yan sanayinin desteklenmesinin önemine dikkat çeken Şevkin, şöyle konuştu:

“Yerli ve milli yatırımlara hiçbir zaman karşı çıkmadık ama bunun tüm bakanlıklara ve yatırım yapmak isteyenlere eşit şekilde dağıtılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca bunun tüm devlet kurumlarında bir yetki aracı olarak kullanılmasını da önemsiyoruz. Sivil kullanıcılar değil, kurumlar.İlk defa bineceğim açıkçası.Bu benim için alışkanlık haline gelmiş bir gurur.Tabii ki milli arabaya sahip olmak değerli.Ancak dediğim gibi teşvik edilmesinin ve teşvik edilmesinin değerli olduğunu belirtmek isterim. Bu yatırımcıyı sektörel bazda her alanda eşit derecede teşvik ediyoruz.

Yerli ve milli bir aracın ülkede üretilmesi değerli ancak sektörel bağlamda baktığımızda 5 girişimci firmanın yaptığı ortada iken asla siyasi bir araç olmaması gerektiğini belirtmek isterim. ve devlet tarafından desteklenmektedir. Çünkü bu Türkiye’ye mal olan bir şeydir ve böyle devam etmesi gerekir. Asla siyasi malzeme haline getirilmemelidir. Bu bağlamda tüm farklı sektörlerdeki girişimcilere benzer destekler sağlanırsa Türkiye’de güzel şeyler yapılabileceği aşikardır. Brifingde üretimle ilgili konuların gün geçtikçe geliştirildiği anlatıldı. Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini gördük. Burada üretim hatlarının da geliştirildiğini gördük. 3 binin üzerinde çalışanın ve 800 civarında mühendisin olduğu belirtildi. Hem ülkemize hem de milletimize faydalı üretimler olmasını temenni ediyorum. Ülkemize değer katan yatırımların mutlaka faydalı olduğunu düşünüyoruz. Gerçek anlamda diğer birimlerin de devlet tarafından aynı şekilde desteklenmesini ve mümkünse sadece seçim bölgelerinde değil, şu anda sayısı 156 bin olan ulusal ve yerel yönetim araçlarında da destek vermesini umuyoruz.”

“İzlemekten gurur duyuyoruz, umarım daha da büyür”

CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, TOBB’da çalıştığını belirterek, daha önce Togg tecrübesi yaşadığını belirtti.

Togg’un bu kadar ilerlediğini görmekten mutlu olduğunu kaydeden Ateş, şöyle devam etti:

“Bunlar stratejik çalışmalar. Cari açığın azaltılmasına olumlu katkısı çok büyük. Bu stratejik çalışmaların yerli olarak üretilmesi ve Türk malı olması bizi çok gururlandırıyor. Bu tür girişimlerin artacağına inanıyoruz. Olmamalı. Siyasetin bir aracıdır. Biz bunu bu ülkenin bir girişimi olarak görüyoruz. Bu tür girişimlerin artarak devam etmesini canı gönülden istiyoruz. Biz onların her zaman destekçisiyiz.”

Ziyarette yeni yatırımları görme fırsatı bulduğunu kaydeden Ateş, “Gururla izliyoruz, daha da büyüyeceğini umuyorum. Türkiye’nin farklı yerlerinde stratejik yatırımlarımız da olacak. Yapılması gereken tüm yatırımların yanındayız. Cari açığımıza fayda sağlıyoruz. Tüm yatırımcıların yanındayız.” söz konusu.

CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer ise iş dünyasından geldiğini ve otomotiv sektöründe yer aldığını vurguladı.

Togg projesinin önemine işaret eden Dinçer, şöyle konuştu:

“Bu gerçekten ülkemize maliyeti olan, milli maliyeti olan bir proje. Dolayısıyla bu tür projelere destek vermemek mümkün değil. Artık bu kadar güzel bir tesis ülkemize kazandırıldı. Biz buna asla karşı çıkmıyoruz, her zaman destekliyoruz. Çünkü ülkeye girecek her kuruş gayri safi milli hasılamızı artıracak.”Üretmeden bu ülkeyi büyütemeyiz. Ona göre üretim yapmamız lazım. Üretmek adına bu tür yatırımları her zaman desteklemeliyiz ama bunların bizim milli değerlerimiz olduğunu, siyasete alet edilmemesi gerektiğinin altını çiziyorum.”

AK Partili komite üyeleri Şahin Tin, Cevahir Uzkurt, Faruk Aytek, Yusuf Ziya Aldatmaz, İrfan Çelikaslan, Mehmet Eyüp Özkeçeci, Bayram Şenocak ve Mustafa Hakan Özer, CHP üyesi Nail Çiler, UYGUN Parti üyesi İdris Nebi Hatipoğlu teknik incelemeye alındı. seyahat. Törene, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Bursa milletvekilleri Ahmet Kılıç, Ayhan Salman, Emel Gözükara Durmaz, Emine Yavuz Gözgeç, Mustafa Yavuz, Osman Mesten ve Refik Özen, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan da katıldı. .

Togg’un yıllık üretim kapasitesinin 2026 yılına kadar 100.000 adede çıkarılması hedefleniyor.

Türkiye’nin ilk doğan elektrikli akıllı cihazı T10X, bu yıl seri üretim bandından çıkarak sahipleriyle buluşmaya başladı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait olan Togg’un T10X modeli, iki farklı donanım ve pil seçeneğiyle kullanıcıların beğenisine sunuldu.

314 ve 523 kilometre menzile sahip olan Togg, hızlı şarjla 28 dakikada yüzde 20’den yüzde 80’e kadar pil şarj seviyesine ulaşabiliyor. “Gemlik”, “Anadolu”, “Oltu”, “Kula”, “Kapadokya” ve “Pamukkale” renklerinde lansmanı yapılan Togg, Trumore adı verilen bulut tabanlı, kullanıma hazır, isteğe bağlı yazılım uygulama altyapısına sahip. .

Bursa’nın Gemlik ilçesinde yer alan Togg Teknoloji Kampüsü’nün kapasitesi yıllık 175 bin araç olarak belirlendi. 2032 yılı sonuna kadar 1 milyon adet üretim hedefi olan Togg, bu yıl 28 bin adet üretilecek. 2026 yılında ürün ailesine yeni model akıllı cihazların eklenmesiyle yıllık kapasite 100 bin adede ulaşacak.

Togg tarafından enerji devi Farasis Enerji iştiraki altında kurulan Siro Silk Road Pak Güç Depolama Teknolojileri, Togg Teknoloji Kampüsü’ndeki Pil Teknolojisi binasında Togg akıllı cihazları için pil modülleri ve paketleri üretiyor. Siro, 2024 yılı sonunda Togg Teknoloji Kampüsü yanındaki yeni tesisinde üretime devam edecek. 2035 yılına kadar 50 GWh üretim hedefiyle yola çıkan Siro, geliştirdiği tüm çalışma ve analizlerin fikri mülkiyet haklarına sahip olacak.

Yüzde 100 Togg’a ait olan yüksek hızlı şarj ağı Trugo, 81 ilin tamamında elektrikli araç kullanıcılarıyla da buluşuyor. Trugo, 180 kW’ın üzerinde 272 adet yüksek hızlı şarj cihazı ve 81 ilde 544 adet priz ile kullanıcılara kesintisiz ve konforlu bir şarj deneyimi sunuyor.

Resmi açılışı 29 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Togg Teknoloji Kampüsü’nde gövde, boya ve montaj tesislerinin yanı sıra Prototip Geliştirme ve Test Merkezi de bulunuyor. Üretim hatlarında toplam 250 robotun görev yaptığı kampüs, Avrupa’nın en saf boyahanesine sahip.

1,6 kilometrelik test parkuruna sahip yerleşkenin inşaatında 9 bin kişi görev aldı. Togg şu anda 3.250’den fazla kişiyi istihdam ediyor. Çalışanların yüzde 26’sını kadınlar oluşturuyor. Kampüsteki üretim kapasitesi 175 bin adede ulaştığında toplam istihdam 4 bin 300 kişiye ulaşacak.

haber-karasu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort